
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 850 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 16.187578 mg |
| Max Length | 3.4 mm |
| Max Width | 1.8 mm |
| Min Length | 3 mm |
| Min Width | 1.4 mm |
| Max Thickness | 950 µm |
| Min Thickness | 750 µm |
Stock: 22687
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.10943 | $1.09430 |
| 50 | $0.10327 | $5.16350 |
| 100 | $0.09746 | $9.74600 |
| 500 | $0.07763 | $38.81500 |
| 1000 | $0.07130 | $71.30000 |
| 3000 | $0.06494 | $194.82000 |
| 5000 | $0.05914 | $295.70000 |
| 10000 | $0.05386 | $538.60000 |
